VIVE LA FRANCE a INSIDE 23 - Ateliér designu oděvu a obuvi UMPRUM a Liběna Rochová vystavují v Paříži

VIVE LA FRANCE a INSIDE 23

Liběna Rochová představí v Paříži svou kolekci INSIDE 23 a kolekci z UMPRUM VIVE LA FRANCE  

7. 9.–1. 10. 2023
Vernisáž: 7. 9. 2023 od 17 hodin

České centrum Paříž, 18 rue Bonaparte, Paříž, Francie


Výstava se koná v rámci přehlídky Paris Design Week + Maison & Objet


Microsite informující o jednotlivých modelech:
https://www.umprum.cz/en/web/studios/applied-arts/fashion-and-footwear-design/vive-la-france-collection-of-umprum-students

 

Ateliér designu oděvu a obuvi UMPRUM za přítomnosti své vedoucí Liběny Rochové se představí na prestižní přehlídce Paris Design Week + Maison & Objet v Paříži. Pro tuto příležitost se budou prezentovat v Českém centru Paříž s projektem VIVE LA FRANCE inspirovaným francouzskou kulturou, historií, uměním, nebo osobnostmi. Liběna Rochová zde bude zastoupena modely z kolekce INSIDE 23.

VIVE LA FRANCE a INSIDE 23 - Ateliér designu oděvu a obuvi UMPRUM a Liběna Rochová vystavují v Paříži

VIVE LA FRANCE, kolekce 15 vybraných modelů studentek a studentů ateliéru, spojuje nejen téma, ale i velmi důkladná příprava a provedení. Jednotlivým kolekcím předcházely podrobné rešerše. Navrhované modely byly následně tvořeny s odkazem na zpracování haute-couture s důrazem na řemeslo a velký podíl ruční práce.

Inspiračních zdrojů bylo nepřeberné množství. Uvést můžeme například kolekci, jež je inspirovaná životem a dílem oblíbeného mima Jeana-Baptiste Debureaua, moderním baletem a prací Maurice Béjarta, osobnostmi jako je Sidonie-Gabrielle Colette.  

Na tématu inspirovaném Francií pracovala vedoucí Liběna Rochová se svými studenty po dva semestry. Nejen díky tomu se můžou představit celistvou, myšlenkově i řemeslně precizně propracovanou kolekcí. Část projektu probíhala ve spolupráci s časopisem Marie Claire, který projekt mapoval a informoval o něm na svých stránkách. Fotodokumentace části kolekce se následně ujal časopis Vogue CS, který pro své zářijové číslo roku 2022 nafotil kolekci přímo v Paříži. Neunikla ani pozornosti Ateliéru fotografie II, který ji nafotil pod supervizí Štěpánky Stein. Do expozice bude zahrnutý i výběr těchto prací.

Součástí výstavy, která je situovaná do prostor Českého centra Paříž, je pocta prof. Liběně Rochové, která ateliér vedla až do letošního zimního semestru po dlouhých 15 let. Činnost ateliéru a její významný pedagogický přínos na výstavě přiblíží video Jakuba Jahna.

Nebude chybět ani ukázka kolekce INSIDE 23, za kterou byla Liběna Rochová získala cenu Módní designér roku 2022 v soutěži Czech Grand Design. Pracuje v ní se zářivými optimistickými barvami a vyjadřuje radost a lehkost. Inspiraci návrhářka čerpala ve výtvarném umění, tentokrát v obrazech malíře Petra Kvíčaly. Samotné modely doplní fotografie Koto Bolofa, které nafotil v Paříži pro Vogue CS.

Liběna Rochová společně se svým asistentem Vojtěchem Novotným své studenty vždy vedla k tomu, aby se po dokončení školy byli schopni uplatnit jak v módním průmyslu, tak ve vlastní tvorbě. Velkým přínosem pro začínající návrháře je i možnost pravidelně prezentovat své práce nejen na prestižních akcích doma, ale i v zahraničí. Pro studenty je totiž velkou příležitostí představit své kolekce přímo v Paříži, centru módy, na tak prestižní akci jako je Paris Design Week + Maison & Objet.

 

Pedagogické vedení Ateliéru designu oděvu a obuvi: Liběna Rochová (vedoucí ateliéru), Vojtěch Novotný (odborný asistent)
Fotografie: Ateliér fotografie II UMPRUM pod supervizí Štěpánky Stein; Koto Bolofo pro Vogue CS
Video: Jakub Jahn
Architektonické zpracování výstavy: Magdalena Rochová
Grafika: Jakub Novotný

 

Výstava probíhá ve spolupráci s Českým centrem Paříž

Výstavu podpořila Nadace PPF a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR

Modely kolekce INSIDE 23 zapůjčila Moravská galerie v Brně

Partnerem akce je Paris Design Week