Nos na stůl! – Ateliér keramiky a porcelánu UMPRUM na Křehký

26. 5.- 28. 5. 2023

Nos na Stůl! – Nástupní sál, Zámek Mikulov
Společná výstava vysokých škol – Manufaktura Daniela Piršče, Dům U Divokého muže, Koněvova 254, Mikulov
 

Práce Ateliéru keramiky a porcelánu UMPRUM nemůžou ani letos chybět na přehlídce Křehký v Mikulově. Tentokrát budou k vidění hned na dvou místech. V Nástupním sále zámku Mikulov bude porcelánová hostina „Nos na stůl!“ a dále se tvorba studujících představí na společné výstavě škol zabývajících se keramikou v prostorách manufaktury Daniela Piršče.

Nos na stůl! – Ateliér keramiky a porcelánu UMPRUM na Křehký

Projekt "Nos na stůl!" vznikl na základě workshopu uskutečněném na setkání pracovní skupiny grantového projektu Craft-activating pedagogy for ceramic education future, který získal podporu Erasmus+. Mezinárodní projekt funguje pod vedením UAL Central st. Martins (Anglie) a mimo UMPRUM se jej účastní také Oslo National Academy of the Arts (Norsko), Weissensee Kunsthochschule Berlin (Německo), nebo NOVA Institute of Art and Technology (Portugalsko).

Studentky a studenti se zaměřili na předměty sloužící ke stolování, jejichž hodnota roste až samotným používáním. Nevyzdvihují jen praktickou funkci objektů, ale spíše akcentují jejich schopnosti interagovat s naším vnímáním. 
Instalaci doplňují fotografie, které vznikaly ve spolupráci s Ateliérem fotografie II. Záběry jednotlivých děl přinášejí bezprostřední dialog mezi tvůrci, jejich pracemi a fotografy a pomáhají je lépe vnímat a nahlížet na ně. Jsou jakousi odraznou deskou, subjektivním zrcadlem, než jen popisem tvaru a materiálu. 

Takto zdokumentované práce se staly součástí elektronického katalogu, který formou webové stránky představuje fotografie vystavených setů a interview jednotlivých dvojic. Navrhli jej a vytvořili Karolína Kubišová a Jan Stuchlík z Ateliéru grafického designu a nových médií. K prohlédnutí je pod následujícícm odkazem: nosnastul.cz

V manufaktuře Daniela Piršče se chystá již druhý ročník společné výstavy Ateliéru keramiky a porcelánu UMPRUM pod vedením Milana Pekaře společně s Ateliérem keramiky VŠVU v Bratislavě, Ateliérem keramiky FDULS v Plzni a ateliérem Design keramiky na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem.

Další články