Prezident Biden obdarován Kropenkou Anny Martinkové

Křišťálová kropenka studentky Ateliéru skla UMPRUM Anny Martinkové byla jedním z darů, které předal premiér ČR Petr Fiala při své návštěvě Bílého domu.

Prezident Biden obdarován Kropenkou Anny Martinkové

Kropenka vznikla jako vyústění dlouhodobého studia staveb barokní gotiky architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela. Reakcí na jeho práci Anna Martinková vytvořila objekt na pomezí volného a užitého umění. Volně navazuje na centrální půdorys kaple sv. Anny v Panenských Břežanech, kde jeden z artefaktů slouží jako kropenka. Odkazuje na barokní architekturu, konkrétně geometrické uvažování Jana Blažeje Santiniho Aichela a zároveň zachycuje krásu, důstojnost a čistotu kaple.

Anna Martinková, která je studentkou Ronyho Plesla, vytvořila limitovanou sérii barevných variant, kdy v každé barvě vznikl pouze jeden kus. Prezidentovi USA Bidenovi byla předána světle modrá verze.

Talentovaná studentka byla za tuto svou práci oceněna Národní cenou za studentský Design, nominována v mezinárodní soutěži Talente a stala se součástí stálé sbírky Glassmuseum Lette v Německu.

 

foto: Šimona Němečková