Dávid Valovič a Natálie Nepovímová vítězi Designblok Diploma Selection

 

Čerství absolventi UMPRUM opět bodovali v mezinárodní soutěži Designblok Diploma Selection. Vítězem v kategorii produktový design se stal absolvent Ateliéru keramiky a porcelánu Dávid Valovič. Mezi módními kolekcemi nejvíce zaujala Natálie Nepovímová, která dokončila studium v Ateliéru designu oděvu a obuvi.

Dávid Valovič a Natálie Nepovímová vítězi Designblok Diploma Selection

 

 Diploma Selection je kmenová soutěž Designbloku pořádaná ve spolupráci s EUNIC Cluster. Už sedmým rokem hodnotí nejlepší diplomové práce studentů z celého světa. V letošním roce se sešlo 143 přihlášek z 38 škol z 16 zemí světa, které byly hodnoceny v kategoriích produktový a módní design.

 V kategorii produktový design získal prvenství Dávid Valovič, absolvent Ateliéru keramiky a porcelánu UMPRUM, s projektem What are you standing on? / Na čem stojíš? Projekt byl věnován zkoumání geologických přeměn krajiny Valovičova rodného Hrádku na Slovensku a v okolí obce Vižina ve Středočeském kraji. Výsledkem je třímetrový monument ve tvaru sloupu, který je složený z deseti prstenců. Inspirací byly geologické vrty, zhotovené z jílů pomocí dusání do formy. Sloup je pomníkem již téměř vytěženým jílům ve Vižině.
 „David Valovič stvořil manifesto geologické struktury země, na které stojíme, ctící materiál starý stovky tisíc let. Jednoduchá forma vytvořená z dávek jílu v různých barvách s elementem skla “krvácejícím” ven. Přes svou drsnost jde o silný a současně dojemný objekt, který nám připomíná základní prvky, které by mělo lidstvo respektovat,“ popisuje za porotu Tulga Beyerle, ředitelka, Museum für Kunst und Gewerbe Hamburg.
Na druhém místě se umístil Filip Krampla (CZ) s křeslem LI_CHAIR a třetí získal Alessio Ramundo (IT) s projektem Natura.

 Vítěze z oboru módní design zvolila porota po přehlídkách v kostele Sacre Coeur – nejvíce bodovala Natalie Nepovímová, absolventka Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM, s projektem Exuviae. Kolekce rozvíjí komplexnější pohled na náš vztah mezi tělem oděným a přirozeným. Balancuje na hranici spekulativního designu, analyzuje situace svlékání či převlékání a klade si otázky, co se děje, když si oblečení svlékáme a těchto jednotlivých vrstev se postupně zbavujeme.
Druhé místo získala Nikola Fedak (PL). Třetí místo v této kategorii patří Agátě Seehákové, která rovněž úspěšně ukončila studium v Ateliéru designu oděvu a obuvi s diplomovou prací Ctrl+c/Ctrl+v.

„V první řadě chci za celou porotu říct, že je velké štěstí se po dvou letech opět setkat a díky Designbloku být svědkem evropských kolekcí, jež reprezentují nejen pohled na současný stav a budoucnost módního průmyslu, ale i celkovou náladu vládnoucí společností. Jako porota si obzvlášť ceníme schopnosti diplomantů najít své vlastní téma, balancovat na hranici nositelné módy a konceptuálního umění, a přitom zůstat věrný vlastnímu rukopisu,“ shrnuje za porotu módního designu Patrik Florián, novinář a stylista magazínu Dolce Vita.


Poroty soutěže Diploma Selection 2021

 Produktový design: Tulga Beyerle, ředitelka, Museum für Kunst und Gewerbe Hamburg (D); Giulio Cappellini, umělecký ředitel, Cappellini (IT); Stephan Hamel, konzultant v oblasti designu (IT); Agnieszka Jacobson, umělecká ředitelka, School of Form, Poznaň (PL); Lina Kanafani, kurátorka a galeristka, MINT shop, Londýn (GB); François Leblanc, konzultant v oblasti designu (F); Alice Stori Liechtenstein, kurátorka a zakladatelka Schloss Hollenegg for Design (IT, AT); Gilles Massé, Wallpaper Store, Miláno (IT); Rossana Orlandi, galeristka, Spazio Rossana Orlandi, Miláno (IT); An

 

 

 

Exuviae- Natálie Nepovímová - foto Michal Králíček
Exuviae- Natálie Nepovímová - foto Michal Králíček
Exuviae- Natálie Nepovímová - foto Michal Králíček
Agáta Seeháková- Ctrl+c Ctrl+V
Dávid Valovič - Na čom stojíš
Dávid Valovič - Na čom stojíš porcelánu UMPRUM (5)
Dávid Valovič - Na čom stojíš