Diplomky a bakalářky 2023

1. 6.-8. 6. 2023

vernisáž: 31. 5. 2023 od 19 hodin, Technologické centrum UMPRUM, Mikulandská 134/5, Praha 1


DIPLOMKY – Technologické centrum UMPRUM, Mikulandská 134/5, Praha 1
BAKALÁŘKY – hlavní budova, nám. Jana Palacha 80, Praha 1

otevřeno denně 10–18 hodin, vstup volný

 

Co dává studium na UMPRUM? Jak škola rozvíjí talent svých studentek a studentů? A jak se studující během školních let vyprofilovali? To ukazuje velká celoškolní přehlídka závěrečných prací nazvaná lapidárně Diplomky a bakalářky. Veřejnosti se tentokrát otevřou obě budovy Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze a návštěvníci si studentské práce budou moci prohlédnout v autentickém prostředí školy.

 

Diplomky a bakalářky 2023

"Výstava diplomek a bakalářek je pro mne sváteční událostí. Je radost sledovat, jak naši studující umělecky a lidsky vyzrávají, jak si hledají svou vlastní, osobitou cestu. S většinou z nich se budu nerad loučit. Ale jsem si jistý, že se ve světě umění a navrhování dobře uplatní," říká k přehlídce rektor UMPRUM prof. Jindřich Vybíral.  

Mnozí diplomanti při tvorbě své závěrečné práce spolupracovali s různými subjekty, firmami, organizacemi a snažili se svou diplomovou práci vytvořit tak, aby její nápad nekončil jen obhajobami, ale našel i praktické uplatnění i po absolutoriu. Stále více zde také rezonuje udržitelný přístup a důraz na ekologii, řemeslo a společnost.

Asi nejvýraznější ukázkou spolupráce studujících školy s průmyslem je bakalářský projekt Ateliéru průmyslového designu. Ti zpracovávali ve spolupráci se společností Škoda Group různá zadání na téma autonomní dopravy. Sociálními aspekty se zabývá práce diplomantky Ateliéru architektury I Emy Soukupové „K objaveniu mestského společenstva“. V rámci vybraných pražských lokalit se zaměřuje na infrastrukturu pro osoby bez domova. Součástí její práce je i strategie, jak dané zásahy financovat a realizovat.

Za pozornost jistě stojí diplomová práce Františky Benčaťové z Ateliéru textilu, která v belgickém Gentu připravila experimentální kolekci žakárových tkanin. Inovaci tradičních řemesel se věnuje i Dita Lešovská z Ateliéru K.O.V., která v diplomové práci „Mysterium“ oživuje tradici inkrustace a intarzie. Na současnou environmentální situaci reagují například nádoby vytvářené pomocí 3D tisku keramiky „Květináč 2.0“ studentky Ateliéru keramiky a porcelánu Sáry Kordové. Ty mají za úkol postupným odpařováním vody zvlhčovat okolní prostředí.

Z prací zabývajících se novými technologiemi lze jmenovat Vojtěcha Kočího z Ateliéru animace a filmu, který připravil diplomovou práci týkající se procedurální (neboli kódem automaticky generované) animace. Zmínit také můžeme bakalářskou práci Jakuba Kozelky z Ateliéru designu a digitálních technologií, který vytvořil autorskou atmosférickou hru s unikátním herním principem s názvem "Veins".

Nakonec je třeba upozornit na obrovskou imerzivní instalaci diplomanta Ateliéru volného umění II Davida Noska, která se představí v běžně nepřístupných prostorách Klementina Národní knihovny ČR. Či skupinovou výstavu studentek a studentů Ateliéru volného umění IV a Ateliéru fotografie II v Galerii Fotograf, jejichž tvorbu spojuje citlivost vůči okolí a vědomí vlastní situovanosti a zároveň reflexe celospolečenského a celoplanetárního dění.

Přehlídku, která na více jak týden oživí obě budovy UMPRUM, bude možné navštívit denně od 1. do 8. června.

 

Produkce: Šárka Váňová, Irena Tesarčíková
Grafika: David Frank Tenora, Ondřej Mazanec
Foto: Lukáš Hlavín, Eduard Babák

 
 

Práce vystavované mimo budovy UMPRUM

David Nosek
Národní knihovna České republiky
Klementinum 190, Praha 1, vstup B2 vchod z Mariánského náměstí 
Otevřeno: 31. 5. – 11. 6. 2023, 10–18 h
Vernisáž: 31. 5. 2023, 18–22 h

Daria Lukianenko, Matěj Kos, Amélie Tazarourte, Markéta Slaná, Veronika Olejárová, Iryna Drahun
Galerie Fotograf
Jungmannova 7, Praha 1
Otevřeno: 31. 5. – 8. 6. 2023, po – pá 13–19 h, sobota po předchozí domluvě

 

Další články