Ivo Jedlička – toxic bloom

25. 4. - 12. 5.

Galerie NIKA, Metro B, Karlovo náměstí, vstup přes Palackého náměstí

Odkaz na FB událost ZDE

vernisáž: 25. 4. od 19:00
Ivo Jedlička – toxic bloom
Květiny masožravé, pichlavé, jedovaté, popínavé. Jsou všude kolem nás, přitom je v městském prostředí často opomíjíme. Flóra symbolizuje plodné prostředí, zrození a základ života, ale její vadnutí zároveň poukazuje na pomíjivost všeho zprvu živého. Příroda je často zobrazována jako něco idylicky přívětivého – až bychom mohli*y zapomenout, že je její systém z podstaty založen na krutosti a neustálém nebezpečí.
 
toxic bloom – socha, která je zde vystavena, představuje květinu exotickou – vzácnou a křehkou, ale také potenciálně nebezpečnou. Pyšní se lákavým – až sensuálním – tvarem, rozkošně zaobleným bříškem a vyzývavě otevřeným květem, ze kterého stéká jedovatá pryskyřice. Orosené a zamlžené prostředí, ve kterém rostlina vyklíčila, je prolezlé jejím toxickým květenstvím.
 
Tato květina z dalekých krajin, do kterých se ještě ani ti nejprotřelejší cestovatelé neodvážili*y zavítat, nás omamuje svým sladkým odérem… Možná nám není radno se k ní přibližovat, ale takové varování je většinou největším pokušením. Její lákadlo může představovat svůdnou past a návnadu. My se v tu chvíli staneme hmyzem, který usedne na krásnou masožravku a ta ho pohltí a už nepustí.
 
 
Kurátorky: Agáta Hošnová, Karolína Voleská
Autor: Ivo Jedlička
Autor grafického řešení: Michal Tůma
Foto: Lukáš Hlavín
Video: Marie Hantáková