Studentka Katedry teorie a dějin umění UMPRUM Lucia Zelenáková získala ocenění v Paragone, soutěži o Cenu profesora Milana Tognera studujícím dějin umění. Porotu zaujala svým příspěvkem „Slovenský štát, smutná jarmočná pieseň a Honza Dubnický: k teórii umenia medzi nadrealizmom a ľudovým umením“.
Na snímku jsou s oběma soutěžícími - oceněnou Lucií Zelenákovou a studentem KTDU Matějem Majdou - vedoucí katedry prof. Karel Císař, členka poroty prof. Martina Pachmanová a Lucie Volejníčková.
Lucia se ve své práci zabývá krátkým textem historika umění Jaroslava (Honzy) Dubnického (1916-1979) Poznámky k písni „Druhá nová smutná pieseň o troch chlapcoch“, publikovaného ve sborníku Vo dne a v noci (Bratislava, 1941). Tento sborník vyšel v době existence Slovenského státu, kdy skupina skupina vědců ze Spolku pro vědeckou syntézu, nadrealistických básníků a umělců z hnutí Avantgarda 38 vydala řadu literárně-výtvarných sborníků.
Autorka k poznámkám nepřistupuje primárně jako k sumě historiografických faktů, které je třeba potvrdit nebo vyvrátit. Předmětem zájmu je spíše rekonstrukce a interpretace diskurzivních vzorců implicitně obsažených v daném textu. V praktické rovině se příspěvek nejprve zaměří na vztah vybraných myšlenek k souvisejícím dobovým, intelektuálním koncepcím. V druhém kroku pak na funkci tohoto typu odborného textu v daném kulturně-politickém prostředí a dění. Zastřešujícím cílem příspěvku je interpretace pozice nadrealismu hnutí Avantgarda 38 ve vztahu k dobově přítomnému diskurzivnímu modelu ztotožňujícímu "slovenskost" s mystifikovanou lidovou tradicí a lidovou kulturou venkovského obyvatelstva.
Soutěž Paragone je určena studentům bakalářských a navazujících magisterských studijních programů dějin umění v České republice. Má charakter dvoudenní konference, která se každý rok koná na jedné z kateder, kde se v České republice systematicky studují dějiny umění. Každá instituce může nominovat dva studující.
Porota složená ze zástupců participujících institucí vyhlašuje tři výherce soutěže, a to bez rozdílu pořadí. Kromě toho má porota možnost udělit až dvě čestná uznání. Dále se vyhlašuje vítěz studentské ceny, o níž rozhodují v hlasování sami soutěžící. Cílem a posláním soutěže je umožnit studentům bakalářských a navazujících magisterských programů teorie a dějin umění z různých univerzit v České republice představit výsledky svého bádání a v kolegiální a přátelské atmosféře se v diskuzích konfrontovat se studujícími z jiných pracovišť. Soutěž se koná k poctě prof. PhDr. Milana Tognera, CSc. pod záštitou Uměleckohistorické společnosti