Eliška Trčková představila kolekci Melody Lines na VISION26

Studentka Ateliéru módní tvorby UMPRUM Eliška Trčková představila svou kolekci Melody lines na přehlídce mladých fashion designérů VISION26. Na akci byl představen výběr 12 nastupujících návrhářů z Česka i zahraničí, jejichž kolekce reflektují současné módní směry i osobní přístupy.

Eliška Trčková představila kolekci Melody Lines na VISION26

Kolekce Melody Lines Elišky Trčkové se skládala z jejích klauzurních prací vytvořených v akademickém roce 2024/25. Inspirací jí byla hudba se svou propracovanou kompoziční strukturou a její notový zápis. Autorka vnímá proměny hudby během historie, jejího vnímání, dostupnosti, posluchačů i vlivu současných technologií. Všechny tyto aspekty vedly autorku k zamyšlení nad procesem „transformace hudby“ do její dnešní podoby.

Jedním z klíčových rozdílů, který považuje za obzvlášť významný, je samotný způsob hudebního zápisu, který se přesouvá z notové osnovy do digitálních softwarů. Eliščiným záměrem bylo převést zvuk do textilní podoby. Inspirací jí byl aktuální zápis vizuálními digitálními křivkami a liniemi, které tvoří vrstvy melodických linek. Pomocí šňůr a provázků vytvořila melodické linie a dala tak fyzickou formu něčemu, co je svou podstatou nehmotné. Kolekce Melody lines představuje vizi proměny abstraktního média, jakým je hudba, v hmatatelnou realitu. Prostřednictvím oděvů Eliška vytvořila imaginární most mezi minulostí a současností, inspirovaný jak tradičním notovým zápisem, tak digitálními reprezentacemi zvuku. Jejím cílem bylo doslova obléknout tělo do hudby.