Mezi nominovanými absolventy v soutěži Diploma Selection Designbloku opět nechyběli ani studentky a studenti UMPRUM. V osmém ročníku jich bylo za školu nominováno celkem sedm.

Mezi nominovanými absolventy v soutěži Diploma Selection Designbloku opět nechyběli ani studentky a studenti UMPRUM. V osmém ročníku jich bylo za školu nominováno celkem sedm.
Diploma Selection představuje tvorbu nejtalentovanějších evropských diplomantů v oboru produktového a módního designu. Vítězové obou kategorií získávají finanční odměnu 1000 EUR, věcné ceny a možnost samostatné prezentace na následujícím ročníku Designbloku.
Z přihlášených projektů vybírá kurátorská rada sestavu finalistů, kteří svoje diplomové práce odprezentují mezinárodní porotě v rámci Designbloku.
FRANTIŠEK JUNGVIRT: FLORÁLNÍ TVOROVÉ
Absolvovaný ateliér: Ateliér skla
FLORÁLNÍ TVOROVÉ „Biologické experimenty a mutace přírody jsou stále častější. Svými objekty se záměrně snažím vystupovat ze stereotypu užívání a vytváření skleněných váz a objektů a zacházení s květinou. Zabývám se vyšší než jen estetickou funkcí vázy a květiny. V práci navazuji na tvorbu secesních sklářů a díla sklářského výtvarníka a botanika Émila Gallého.“
ALENA KONEČNÁ: HLEDÁNÍ SVĚTLA
Absolvovaný ateliér: Ateliér produktového designu
Diplomová práce zaměřená na návrh fototerapeutického svítidla. Fototerapie jako metoda chronobiologické léčby využívá plnospektrálního světelného zdroje o vhodné intenzitě. Určena je především pacientům trpícím SAD. Jelikož má léčba probíhat ráno těsně po probuzení, rozhodla se autorka svítidlo implementovat do konstrukce nočního stolku. Díky tomu může člověk terapii provádět v pohodlí postele.
JOHAN PERTL: MONUMENT
Absolvovaný ateliér: Ateliér skla
Diplomová práce se zabývá pojmem monumentality, tím, jak ji lidé vnímají, a také aplikací těchto prvků do skulpturálního designu. Dva objekty tvoří kombinace taveného křišťálového skla a červeného mramoru. Tyto konstelace mají za cíl vzbudit v divákovi emoce spojené s pocity ohrožení a nerovnováhy. Vzhledem k použití hrubého lomového kamene dochází k jistému momentu unikátnosti.
KRISTÝNA MIKOLÁŠKOVÁ: MY PLACE
Absolvovaný ateliér: Ateliér K.O.V.
Práce je koncipována jako osobní experiment, jehož cílem je nalezení nové tvůrčí cesty autorky. Výchozím bodem této práce se stal analytický proces vlastní tvorby, opírající se výtvarné metody přípravného kurzu školy Bauhaus. Výsledek práce – místo pro rozjímání – složený z křesla, stolku a závěsného objektu odkazuje na automatické uhlové kresby, které daly vzniknout formální podobě objektů.
ONDŘEJ STÁRA: TO-DO ŘETĚZ
Absolvovaný ateliér: Ateliér K.O.V.
V diplomové práci jsem symbol to-do listu ztvárnil do podoby řetězu, jehož jednotlivé články tvoří pomyslné osobní a společenské cíle. Řetěz nasazený na krku je trofejí osobní úspěšnosti, má ale také tíhu, která nás vnitřně brzdí a stresuje. Zacvaknutí splněného úkolu přináší úlevu, která ale trvá, jen dokud se nepřesuneme k dalšímu článku. Jsme už v cíli?
MARKÉTA KAPLANOVÁ: TRASHURE (PRO JEDNOHO ODPAD, PRO DRUHÉHO POKLAD)
Absolvovaný ateliér: Ateliér módní tvorby
Projekt se zaměřuje na upcyklaci archivního textilního materiálu československé průmyslové výroby z 50.-70. let 20. století po mé prababičce. Tento materiál, který se dochoval díky mé prababičce, je technologicky inovován v dostupné průmyslové firmě a původní specifický retro dezén je autorsky zpracován technologií digitálního tisku. Hlavním cílem projektu je vytvoření atraktivních autorských produktů ze zbytkového lněného materiálu závodu Technolen, v němž prababička kdysi pracovala, a znově vyrobeného bavlněného materiálu, který vznikl v návaznosti na původní materiál. Specifikem projektu je aktualizace a reinterpretace motivů původního materiálu formou digitálního zpracování. Teoretická část práce dále rozvíjí témata spojená s rodinnou tradicí, odkazem času, sběrem a obsesivním uchováváním věcí, estetickou kamufláží, kempováním a zvýšenou touhou člověka po cestování, útěku do přírody a neustálém hledání určitého typu vnitřní svobody a klidu v důsledku dnešní digitalizace.
SILVIA LEITMANNOVÁ: SCHENA MAARO
Absolvovaný ateliér: Ateliér módní tvorby
Kolekce Schena Maaro vypráví více než stoletý příběh slovenských žen z rodiny Silvie Leitmannové. Každá z nich je zástupkyní jiné generace, modely tak odráží i módní tvorbu napříč časem. Jednotlivé outfity jsou zhotoveny prostřednictvím současných krejčovských technik v kombinaci s vyšíváním, technikou pletáže a dalšími prvky vysoké krejčoviny. Kolekce obsahuje modely pro Veroniku, Otílii, Ludmilu, Andreu a Gretu.