Byla představena Kafkárna – Centrum pro umění a ekologii UMPRUM

Ateliér, kde vznikaly monumentální sochy Žižky a Stalina, znovu ožívá!  Studentky a studenti UMPRUM (Ateliéru volného umění I) mu vdechnou nový život i funkci. Stane se z něj veřejnosti otevřené Centrum pro umění a ekologii. Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze zde za podpory Norských fondů připravuje zázemí pro tvorbu studentů, setkávání s mezinárodními hosty i prostor pro bohatý komunitní program.

Byla představena Kafkárna – Centrum pro umění a ekologii UMPRUM

Kafkárna je sto let starý sochařský atelier na pražské Ořechovce, který vznikl pro Bohumila Kafu a jeho monumentální realizace, především sochu Jana Žižky na pražský Vítkov. Dřevostavba, která původně vznikla jako dočasná stavba, je dodnes téměř v původním stavu (drobné úpravy se prováděly v 50. letech, kdy v atelieru vznikal model Stalinova pomníku na Letnou). V období normalizace v Kafkárně působili kamenosochaři. Od revoluce atelier využívají studenti sochařství UMPRUM, původně pod vedením Kurta Gebauera, který atelier pro školu získal, posledních deset let pod vedením Dominika Langa a Edith Jeřábkové (následně Isabely Grosseové a Kateřiny Vídenové).

 
„Chceme prostor otevřít nejen studentům naší školy, ale i široké veřejnosti. Stejně jako během Hostin, kdy už jsme navázali kontakty s okolními sousedy. Právě téma komunit a společné tvorby, práce a zábavy, tj. decentralizace a částečná soběstačnost, jsou klíčovými momenty při přemýšlení o fungující ekologické budoucnosti.“  Kateřina Vídenová

Právě atelier sochařství v minulém roce začal prostor otevírat veřejnosti a postupně pro něj definovat program, ve kterém se prolíná ekologie a umění. Témata se otevřela sérií Hostin, což byl formát pravidelných komunitních večeří kombinovaných s přednáškami a uměleckými performancemi. Důležitým nebyl jenom interiér atelieru, ale i magická zahrada plná soch, která ho obklopuje. V následujících dvou letech bude tento program na Kafkárně pokračovat především díky obdržení grantu od Norských fondů.

Kostrou programu budou tři několikadenní vzdělávací a praktická sympozia/workshopy (říjen 2022, květen 2023, říjen 2023). Kromě toho budou na Kafkárně probíhat během celého trvání projektu kratší akce pro studenty a veřejnost (workshopy, čtení, přednášky, promítání, večeře) a postupně se sem přesune část výuky, která se týká ekologických témat.

Kafkárna se od léta 2022 zapojí i do několika komunitních akcí (Den architektury, Zažít město jinak, Open studios atd.). Součástí projektu Kafkárna – Centrum pro umění a ekologii je také plánovaná stálá expozice Zahrada, rozsáhlý archiv a publikace, jež budou reflektovat poznatky tématu udržitelnosti mj. skrze formulování výsledků proběhlého a budoucího využití kulturní památky.

Hlavním cílem Centra pro umění a ekologii UMPRUM je vytvořit v objektu bývalého ateliéru Bohumila Kafky a jeho zahrady prostředí, které bude otevírat důležité otázky současnosti – kromě ekologie a udržitelnosti i témata inkluze a péče o veřejný prostor. Celý představovaný projekt vychází přesvědčení, že se zvyšujícími se požadavky na ekologičnost umělecké tvorby, a se stoupajícím povědomím o klimatické změně, je zásadní vytvořit místo, ve kterém se budou zájemci o těchto tématech vzdělávat, nacházet příklady dobré praxe a zároveň  budou mít možnost si je vyzkoušet skrze workshopy. CUEU chce být kreativním ostrovem, který si uvědomuje své napojení na okolní dění a aktivně na něj reaguje tvorbou vizí a konkrétních realizací.

 

Foto: Mária Jančová

Další články