Živá půda ekofeminismu, Lenka Vráblíková

Přijměte pozvání na online přednášku Živá půda ekofeminismu od Lenky Vráblíkové. Přednáška bude probíhat ve spolupráci s Kulturním centrem Hraničář.

Živá půda ekofeminismu, Lenka Vráblíková

25.1. 2024

Přednáška proběhne online na YouTube kanále Veřejný sál Hraničář: https://www.youtube.com/@verejnysalhranicar8473

Přednáška "Živná půda ekofeminismu" se věnuje přínosu ekofeminismu pro ekologické přístupy v současném umění, teorii a aktivismu. Přednáška vychází ze sympozia Gardening Ecofeminisms, které Lenka Vráblíková s Katkou Vídenovou, Amálií Bulandrovou a mnoha dalšími připravili-y pro Centrum pro umění a ekologii, které na Kafkárně proběhlo začátkem října 2023.

Lenka Vráblíková je teoretička vizuální kultury se zaměřením na mezinárodní feministická studia, umělecké vzdělávání, a politickou ekologii. Věnuje se především zkoumání role hub a houbaření v umění a politické imaginaci v kultuře heteropatriarchální (post)koloniality. Lenka je absolventkou Fakulty Umění Ostravské Univerzity (BcA.), FaVU VUT Brno (MgA.) a School of Fine Art, Histry of Art and Cultural Studies, Unviersity of Leeds (MA & PhD). Or roku 2018 do 2021 byla postdoktorální výzkumnicí na University of South Africa (UNISA) v Jihoafrické republice. V současnosti přednáší teorii umění a vizuální kultury na Goldsmiths, University of London Ve Velké Británii.


Je autorkou textů „Bodies in e-motion: Sarah Kofman and Heléne Cixous Encountering Rembrandt” (Erotics of Deconstruction: Auto-Affection After Derrida, 2024), „Out of Office: mycorrhizal encounters and the art of feminist un/learning” (s Elspeth Mitchell, Antenna: the journal of nature in visual culture, 2023) a „You keep belittling us and we are sick of it!: Four lessons learned from feminist interventions in Czech art schools“ (Gender and Education, 2022).


Úvodní foto: z filmu Who is Afraid of Ideology? Part III (2017-2020) od Marwa Arsanois.


Facebooková událost zde: https://fb.me/e/kbpl586Pr

 

Projekt Centrum pro umění a ekologii UMPRUM získal podporu z Fondů EHP 2014–2021 v rámci programu Kultura.

Další články