A4 součástí Trienále SEFO 2024: MOMENTY

Muzeum umění Olomouc / Středoevropské fórum zahájí 27. června 2024 přehlídku současného středoevropského umění. 

A4 součástí Trienále SEFO 2024: MOMENTY

V rámci přehlídky Trienále budou prezentovány projekty studentů ateliéru A4 s tématem Na Okraji Olomouce / Mezi městem a krajinou. Studenti se věnovali částečně zachovalému, ale i zchátralému pevnostnímu dědictví města, krajině, památkové ochraně i aktuálním problémům v území.

V Muzeu moderního umění přinášejí aktuální pohled zvenku na otázku péče a ochrany městské struktury práce studentů architektury. Ve výstavě můžete vidět videa Elišky Bártové, Petra Čekala, Barbory Hnykové a Eduarda Kušníra. Dále jsou vystavena portfolia dalších studentů A4.

https://muo.cz/trienale-program/na-okraji-mezi-mestem-a-krajinou/

Eliška Bártová ve své video eseji „Na okraji“ přináší poetický pohled na olomoucké předměstí/periferie plné dálnic a zemědělské výroby a inspiruje nás k přijetí skutečnosti ve své jedinečné i drsné kráse.

Experimentální památkové péči a spekulaci nad památkovou ochranou se věnuje animace Barbory Hnykové s názvem „Cihly“.

Konkrétním místůma stavbám v Olomouci se věnují Petr Čekal a Eduard Kušnír. Petr si v projektu „Zakázané město“ vybírá více zásahů spojených s plánovanou stavbou silničního obchvatu na východě Olomouce. Řeší místa a momenty, které se zdají být mimo rozlišovací schopnost dopravního inženýrství, ale pro místní obyvatele mají rozhodující význam.  Eduard zkoumá městskou divočinu, ve svém projektu „Neředínská pevnost“ hledá alternativu k navrženému developmnetu na lukrativní parcele v blízkosti První mírové prachárny. Té vdechuje nový život Mariia Khositashvili. Všimla si absence školy v rozvíjejícím se území. Památka-nepamátka, které ještě nedávno hrozil zánik, se stává jádrem nového školního areálu.

Aktuální stav fortového opevnění mapuje Jakub Slamka ve své práci „Po stopách ztracených fortů“, budoucnost vidí v propojení fortů cyklostezkou a propsání již neexistujících fortů do krajiny formou landartových zásahů.

Vít Gregora a Barbora Kurková se v projektu „Nová Morava pod Olomoucí“ věnují budoucí podobě řeky Moravy, počítají s Moravou meandrující a navrhují rozšíření lužních lesů doplněné drobnými zásahy a objekty podporující život podél řeky.

Krištof Krebs připravil „Putovníček“, průvodce po místech na okraji města. Tam, kde bychom už nic nehledali, se skrývají boží muka, posedy, solární elektrárny, pomníky, památníky.

Martina Mertová

https://muo.cz/vystavy/trienale-sefo-2024-momenty/

Souhrnná samostatná výstava olomouckých projektů A4 bude otevřena v úterý 1. října 2024 v Galerii Caesar v Olomouci. Výstava je součástí Trienále SEFO 2024 a Dnů architektury 2024.

OLOMOUC - Galerie Ceasar - UMPRUM: Na okraji Olomouce / Mezi městem a krajinou

Vernisáž architektonické výstavy 1. 10. 2024 v 19:00

Galerie Ceasar, Olomouc, Horní náměstí 583

kurátorka: Martina Mertová, MUO

Ateliér A4 Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze pod vedením Romana Brychty, Markéty Mráčkové a Barbory Šimonové zkoumal okraje Olomouce, místa mezi městem a krajinou, pevnosti, polnosti, řeky, haly, cesty. Jaké hodnoty zanechala minulost, jak je vnímáme dnes a jak je předáme budoucnosti? Jedenáct mladých pohledů na Olomouc zvenku.

Vystavující:

Eliška Bártová, Petr Čekal, Vít Gregora a Barbora Kurková, Barbora Hnyková, Mariia Khositashvili, Krištof Krebs, Eduard Kušnír, Albert Machek, Balázs Moscelini, Jakub Slamka, Camilo Soto Velez 

 

Pohled do expozice v MUO
Projekty studentů A4, Videa Eduarda Kušníra, Barbory Hnykové a Petra Čekala
Video esej Elišky Bártové Na okraji