HIGHWAY MINDWAY - Ateliér fotografie II vystavuje v Londýně

Výstava studentů londýnské Royal College of Art a pražské UMPRUM

24. února – 30. června 2023

Galerie Vitrínka Českého centra Londýn včetně venkovních prostor, Kensington Palace Gardens, Londýn

HIGHWAY MINDWAY - Ateliér fotografie II vystavuje v Londýně

České centrum Londýn ve spolupráci s londýnskou Royal College of Art a Ateliérem fotografie II Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM) pod vedením Aleny Kotzmannové a Tomáše Součka, připravily pro britské návštěvníky výstavu studentských prací poukazující na nezbytnost vnímání veřejného prostoru a zlepšení života ve městě.  Do projektu s názvem „Highway Mindway“ se zapojilo více než dvacet studentek a studentů. Na realizaci výstavy se dále podílí Velvyslanectví České republiky v Londýně. 

Nová výstava, která bude od 24. 2. k vidění v Galerii Vitrínka (výstavní prostor Českého centra Londýn) nabízí návštěvníkům nový pohled na architekturu, přičemž klade důraz především na potřebu celkově změnit vnímání veřejného prostoru. Čtveřice pedagogů z britské Royal College of Art (Wiebke Leister, Gary Clough Clouth) a Ateliéru fotografie II pražské UMPRUM,  (Alena Kotzmannová, Tomáš Souček) spolu s ukrajinským architektem a fotografem Alexem Bykovem, připravili ve spolupráci s kurátorem Michalem Nanoru multimediální výstavní projekt. Během semestrálních online setkání probíhaly diskuze o tématu, které vyústily ve fotografické série, videa, fotografické ziny, a zejména site-specific instalace, které vznikly v dialogu přímo pro prostor galerie. Mladí umělci se nechali inspirovat přednáškou Josefa Pleskota, konané 20. října loňského roku, kde během které představil svojí vizi budoucnosti pražské magistrály. 

„Výstavní projekt Highway Mindway studentů dvou prestižních uměleckých škol Královské akademie v Londýně a UMPRUM v Praze je nejen výjimečný svým uměleckým zpracováním výstavní instalace, ale zvláště možností vzájemné tvůrčí spolupráce, umělecké inspirace i osobního poznávání studentů,” uvedl Přemysl Pela, ředitel Českého centra Londýn.

Problematika pražské magistrály patří již několik let k tématům, o kterých se hovoří nejen v odborných kruzích.  Dálnice obecně lineárně „spojují“, či „přetínají“, leckdy vytvářejí nesnadno překročitelnou bariéru.  Část názvu výstavy Mindway, (tok myšlenek) vychází ze sdílení individuálních poznání studentů a studentek a cíleně akcentuje nezbytnost uvědomění si v jakém prostředí či jak dané prostředí (ne)lze individuálně ovlivnit. Studenti z různorodých zázemí vyšli z žité reality „svých měst“ na různých kontinentech. Výstava zkoumá život (nejen) kolem dálnic, ale prostupuje i do prostředí velkých městských aglomerací, vedle Londýna, Prahy i čínského přístavu Jen-tchaj.  

„Na základě vize představené architektem Josefem Pleskotem si uvědomujeme, že magistrálu je možné vnímat různými způsoby. Dopravní tepna, která rozděluje centrum na dvě území a doposud je bariérou pro chodce, tak nemusí do budoucna být jen negativem. Poukazuje na potenciál nového využití a schopnost nahlížet problematiku „highway“ reverzním pohledem „mindway“ např. jako budoucí městský bulvár, kulturní zónu pro trávení volného času. Highway Mindway představuje výzvu pro jiné přemýšlení o veřejném prostoru a jeho utváření intervencemi, které mohou navázat na stávající strukturu a přeformátovat ji,“ řekla Alena Kotzmannová, vedoucí Ateliéru fotografie II, UMPRUM. 

Tříměsíční spolupráce dovedla studenty k rozmanitým metaforickým přístupům a ve výstavě se doplňují fotografie s objekty, prostorové instalace s projekcí a vůně se zvukem. Hlavní poselství výstavy je jednotné: Pro zlepšení života ve městě je nezbytné začít vnímat prostředí, ve kterém žijeme.

Vedení projektu: Wiebke Leister, Gary Clough (RCA); Alena Kotzmannová, Tomáš Souček, Alex Bykov (UMPRUM)
Kurátor: Michal Nanoru
Vystavující: Eduard Babák, Ziyang Chen, Alžbeta Chrudimská, Amanda Cornish, Radka Cejdíková, Connor Dillman, Lukáš Hlavín, Barbora Hostašová, Adriána Ingeli, Sumit Jha, Ondrej Kubeš, Jess Lee, Lilit Lysa, Lorenzo, Syrena Xueyi Ma, Viktorie Macánová, Deborah Menšlová, Vlado Nedkov, Šimona Nemecková, Polina Nochka, Kristína Opálková, Stanislav Palát, Miriam Pružincová, Abir Sheikh, Arina Siryk, Lukáš Skála, Mizuki Sukagawa, Annie Tempest, Apolena Typltová, Athena Wang, Margot Wilson, Adéla Zlámalová, Tatiana Zvolská, Barbora Žentelová

 

Odkaz na fotografie a tiskovou zprávu: https://drive.google.com/drive/folders/1hpG7rWUEmzj-QMCW2qH5-lmgwuX5Ih9k?usp=share_link

Mizuki Sukagawa
Ondřej Kubeš
Racers (Tatiana Zvolská, Lukáš Skála, Radka Čejdíková)
Šimona Němečková
Stanislav Palát
Vlado Nedkov
Adéla Zlámalová
Adriána Ingeli
Arina Siryk
Athena Wang
Barbora Žentelová
Eduard Babák
Kristína Opálková
Lukáš Hlavín
Miriam Pružincová