Jevgenij Anfalov (Kyiv Type Foundry) - Kyiv Metro Fonts

20. 3. 2024 od 18.30 hodin
Technologické centrum UMPRUM, Mikulandská 134/5, Praha 1. 3. patro, kino

Ateliér tvorby písma a typografie UMPRUM organizuje přednášku Jevgenije Anfalova, grafického designéra působícího v Kyjevě a Hannoveru. Ve svém vystoupení se zaměří na písma použitá v kyjevském metru.

 

Jevgenij Anfalov (Kyiv Type Foundry) - Kyiv Metro Fonts

Jako kdyby se opakovaly hrůzy II. světové války — v roce 2022 se metro proměnilo v protiletecký kryt pro tisíce Kyjevanů. Kyjevské metro bylo otevřeno v roce 1963, denně přepraví asi 1,3 miliónu cestujících a je jedním z nejkrásnějších lidských výtvorů na Ukrajině. Písma, která jsou součástí architektonických řešení jednotlivých stanic, nám toho o historii metra mohou dost říci. Metro je kniha. Dá se číst mnoha směry. Pokud byste vystoupili/y na každé ze stanic, všimnete si různých typů písma. Zadání našeho letního workshopu Kyiv Metro Fonts v roce 2023 znělo — Prohlédněte si je, analyzujte je, digitalizujte je..

Jevgenij Anfalov je grafickým designérem, působí v Kyjevě a Hannoveru. V Kyjevě se narodil (1986) a do Německa se přestěhoval v roce 2003. Studoval vizuální kominukaci na Hochschule Hannover a s vlastní designérskou praxí začal v roce 2010. Mezi lety 2015 a 2017 studoval navrhování písma na ECALu v Lausanne pod vedením Françoise Rappoa a Kaie Bernaua. Jeho prvním publikovaným písmem byl LL Heymland v písmolijně Lineto v roce 2020. Další publikovaná písma: KTF Jermilov, KTF Rublena, and KTF Compact. Připravovaná písma: LL Chernobyl, FSL Alt Medieval.

Akce je určena jak pro studující, tak pro širokou veřejnost.