Pocta Heleně Johnové - pomník pro Soběslav

Vedení města Soběslav ve spolupráci s umělkyní Quynh Trang Tran a Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze připravilo keramický pomník s názvem Pocta Heleně Johnové, který připomene soběslavskou rodačku, umělkyni Helenu Johnovou (1884-1962). V průběhu roku bude následovat doprovodný program, který veřejnosti představí její život, tvorbu a inspiraci.

Pocta Heleně Johnové - pomník pro Soběslav

Vedení města Soběslav ve spolupráci s umělkyní Quynh Trang Tran a Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze připravilo keramický pomník s názvem Pocta Heleně Johnové, který připomene soběslavskou rodačku, umělkyni Helenu Johnovou (1884-1962). V průběhu roku bude následovat doprovodný program, který veřejnosti představí její život, tvorbu a inspiraci.První akcí, která se uskuteční, bude osazení keramického pomníku, který bude k vidění od počátku srpna v prostoru před ZŠ Edvarda Beneše a Gymnázia Soběslav. Instalace v parku představí keramický pomník ručně vytvořený umělkyní Quynh Trang Tran, která v letošním roce absolvovala v Ateliéru keramiky a porcelánu na pražské UMPRUM. Právě tento ateliér založila před více než sto lety Helena Johnová. Plastika, která vznikla, odkazuje k tradici monumentálních keramických a skleněných realizací v architektuře z 50. až 80. let minulého století a zároveň kombinuje osobní pohled na téma současné realizace ve veřejném prostoru. Instalaci tvoří tři ručně modelované keramické válce lidské velikosti, které jsou dekorované rostlinným ornamentem, jež odkazují k dekorativnímu přístupu Heleny Johnové.

V následujícím období se uskuteční doprovodný program, jehož součástí bude projektový den, výstava a další. Cílem bude představit významnou českou umělkyni, její úspěchy, tvorbu a přiblížit historické pozadí jejího života široké veřejnosti.

 

Tvůrčí tým:

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze + Quynh Trang Tran + vedení města Soběslav

Fotografie: Maria Jančová

Teoretická spolupráce: MgA. Milan Pekař, MgA. Tereza Sluková Ph.D., MgA.  Mgr. Tereza Vernerová Volná, MgA. Pavel Karous Ph.D.

Technická spolupráce: MgA. Zita Brožková, MgA. Jakub Tlučhoř, MgA. Matěj Polách, MgA. Štěpán Růžička, Bc. Jiří Fiala

Projektant: MgA. Eduard Seibert