Klára Drevenáková a Zuzana Ľos-Božiková Mattoni Young Fashion Stars

Studentky Ateliéru módní tvorby UMPRUM Klára Drevenáková a Zuzana Ľos-Božiková vyhrály ocenění Mattoni Young Fashion Stars. Soutěž se konala v rámci přehlídkového bloku MBPFW GALA x MATTONI presents DOLCE VITA Czech & Slovak Fashion Design Students in Context, který představil pečlivě vybrané práce mladých designérů. Právě na jejich podporu vznikla soutěž Mattoni Young Fashion Stars.

Klára Drevenáková a Zuzana Ľos-Božiková Mattoni Young Fashion Stars

Foto: MBPFW / @arturkoff

 

Tři vítězné modely soutěže Mattoni Young Fashion Stars byly vyhlášeny na afterparty po skončení přehlídky. Vybraní studenti, mezi nimiž jsou Klára Drevenáková Zuzana Ľos-Božiková, získají podporu společnosti Mattoni 1873, která mimo jiné zajistí prezentaci outfitů na přehlídce v Mattoni Life Baru v rámci 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Vítěze vybrala odborná porota složená z Alessandra Pasquale, Lukáše Loskota, Lenky Šubrtové, kreativního ředitele Dolce Vita Jana Králíčka, módní návrhářky a české profesorky oděvního designu Liběny Rochové, módního návrháře Lukáše Macháčka a výkonného ředitele KVIFF Kryštofa Muchy. Ta hodnotila práce pečlivě vybraných designérských talentů z České republiky i Slovenska. Porota modely posuzovala z hlediska estetiky, originality, kreativity, ale také upcyklovatelnosti – aby mohly být upraveny a odpovídaly dress code red carpet.

Kolekce Kláry Drevenákové TIME LESS IS MORE reaguje na téma nadčasovosti. Jako jeden ze symbolů si vybrala hedvábí, pro jehož výrobu jsou využívány zakuklené housenky bource morušového. Kokon – určité zakuklení, byť se na první pohled zdá jako symbol zachycení určitého stádia vývoje, autorka vnímá jako časovou kapsuli a určité dosažení nadčasovosti.

Zuzana Ľos-Božiková zkoumá koncept skutečné krásy, která vychází z našeho nitra. Vychází z přesvědčení, že potřeba a pocit, že se líbíme mohou být naplněny, jen když se cítíme dobře. V opačném případě se snažíme vytratit z centra zájmu. Z tohoto důvodu jsou v kolekci obsaženy schvrchní oděvy nabízející pocit konformity a možnost splynout v davu. Naopak druhá, spodní vrstva oděvu je znakem naší otevřenosti. Tyto oděvy jsou ozdobené ručně vyrobenými květinami, protože tak, jako květiny i naše radost z oděvu rozkvete, když věříme v sebe.

 

Foto Ondřej Zavřel a Eda Babák