MOST / Postindustriální krajina, zmizelý Most
Před 60 lety se rozhodlo o demolici města Most. Město během dvaceti let navždy zmizelo i vzniklo znovu o kus vedle. Kulturní krajina byla zlikvidována/vyuhlena, pouze fragmenty se přesunuly a zůstaly zachovány. Nový racionálně řešený a moderní Most vzbuzoval (a z části naplnil) naděje na lepší a zdravější život v zeleni. Koncepce města v duchu modernismu a zonálního uspořádání oddělovala bydlení od dalších funkcí a v městském centru koncentrovala správní, kulturně-společenskou, obchodní a administrativní funkci. Ikony nového Mostu se dnes proměňují přestavbami a doplňují přístavbami, zůstává výrazná topografie, původní sopečné kopce (Hněvín a Špičák) i pánve povrchových dolů, hnědé, zelené, modré... Ze starého Mostu je jezero Most (část jezera).
Co by nemělo zmizet z města ani z krajiny?
K spolupráci na tématu jsme oslovili německého výtvarníka a profesora na Technické univerzitě v Dortmundu Gottfrieda Müllera, který píše a kreslí neuvěřitelné, fascinující a dobrodružné příběhy staveb, jež vzbuzující zvědavost a zájem. Gottfried Müller vede na TU Dortmund katedru Architektonického zobrazování (Lehrgebiet Architektur Darstellung) a ve své umělecké praxi se dlouhodobě zaměřuje mj. na vytváření architektonických příběhů, fikcí, koláží či paralelních historií. Založil si i vlastní Agenturu pro výzkum a dobrodružství (Agentur für Forschung und Abenteuer).
Semestr jsme zahájili workshopem Zmizelý Most. V rámci workshopu Gottfried Müller připravil celoškolní přednášku Inventing History: Architecture Between Imagination and real Life a pro ateliér A4 si připravil přednášku o vytváření skicáků z cest.
Téma starého Mostu nám přiblížili historici a pracovníci NPÚ v Ústí nad Labem Věra Brožová a Tomáš Brož.
Gottfried Müller s námi strávil tři dny v Mostě, navštívili jsme budovu Magistrátu města Mostu se skleněnými lustry a stěnami Reného Roubíčka, Městské divadlo (bývalé divadlo pracujících) architekta Ivo Klimeše dokončené v polovině 80. let, výškovou budovu bývalých SHD, z jejíž střechy nám historik umění Tomáš Pavlíček vysvětlil zrod a podobu Nového centra Mostu. S architektem Janem Kutákem jsme prošli krajinou kolem chemické továrny v Záluží.
V rámci tématu jsme v kontaktu s městským architektem Petrem Nesládkem.
Ve čtvrtek 24. 10. 2024 od 18 hodin proběhla přednáška historika Matěje Spurného.
Projekty Most:
Filip Janík - Severočeský hospodářský dům (SHD)
Vyše sto metrová budova severných Čiech patrila za minulého režimu štátnej spoločnosti SHD - Severočeské hnědouhelné doly, ktorá mala na svedomí vykorisťovanie krajiny a vyhladenie stredovekého mesta.
Mesačná krajina a jej dotknutí obyvatelia bez histórie sú výsledkom tohoto činu.
Otváram, rekonštruujem a dopĺňam bývalú budovu SHD na Severočeský hospodářsky dům, so zameraním na ozdravovanie krajiny a starostlivosť obyvateľstva pomocou rurálnych architektonických nástrojov.
Stina Jansson
What if the buildings were moving? What if both buildings and people would speak their minds? An exploration of how we can bridge the gaps of Most.
Eduard Kušnír, Albert Machek
Hledač kovů objevuje protiklady hektických událostí dvacátého století na Mostecku a hledá odpovědi na otázky, kterým během své cesty čelí.
literatura / ilustrace:
Petra Andrejchová, Tomáš Brož, Jan Hanzlík, Jan Leibl, Lucie Radová, Hana Veselá. Most, zánik a zrození. NPÚ, Ústí nad Labem 2022.
Václav Krejčí. Most: zánik a vznik města, Z deníků architektka Václava Krejčího. Ústí nad Labem: AA 2000, a.s., 2008
Matěj Spurný. Most do budoucnosti, Laboratoř socialistické modernity na severu Čech. Karolinum, Praha 2016.
Jiří Ševčík, Jan Benda, Ivana Bendová. Obraz města Mostu. Architektúra a urbanismus XII, 1978, č. 3, s. 165-178.
Jiří Ševčík. Tři krajiny a dvě města. Architektura ČSR XL, 1981, č. 2, s. 61-68