Eda Babák: Babetta 207

19. 6. – 16. 7. 2026
Fotograf Gallery, Jungmannova 19/7, Praha 1
Vernisáž: 18.6. 2026 v 18 hodin

 

Eda Babák, čerstvý absolvent Ateliéru fotografie II UMPRUM Eda Babák, představí svou bakalářskou práci v galerii Fotograf Zone na výstavě Babetta 207. Projekt sleduje renovaci legendárního československého mopedu způsobem, který daleko přesahuje technickou dokumentaci. Je to příběh přátelství, společné práce a komunity, která se formuje kolem strojů, klíčů a zamazaných rukou.

Eda Babák: Babetta 207

Babetta 207 je lehký moped s dvoudobým jednoválcovým motorem o objemu 49 cm³, vyráběný v 70. letech v Považských strojírnách. Stroj, původně navržený jako dostupný dopravní prostředek, se záběhem času proměnil v objekt sběratelství i komunitního sdílení. Jeho technická jednoduchost a neustálá možnost úprav z něj dělají předmět, kolem něhož vznikají široké komunity lidí propojených opravováním, laděním a stavěním.

Výstava Edy Babáka, oceněného Czech Grand Design 2026 v kategorii Objev roku, vychází z konkrétního procesu renovace, na níž autor pracuje společně se svým kamarádem Tomášem. Babetta zde není jen technickým předmětem ani nostalgickým artefaktem minulosti. Stává se spojnicí mezi dvěma lidmi, kteří pocházejí z odlišných rodinných a sociálních poměrů, ale nacházejí společný jazyk právě v soustředěné práci, v trpělivém rozebírání, skládání a znovuoživování stroje. To, co by se mohlo zdát jako obyčejná oprava mopedu, se postupně ukazuje jako základ pro budování přátelství, důvěry, blízkosti a sdíleného času. „Babetta 207 je výstava o motorce, která nese příběh o dospívání, mužství, zručnosti a především o potřebě někam patřit,“ vysvětluje kurátorka Světlana Malina.

V přízemí galerie uvidíte fotografický záznam samotného procesu renovace: studiové fotografie jednotlivých součástek, snímky z dílny i detailní záběry materiálů, nástrojů a jednotlivých fází stavby. Suterén galerie pak rozšiřuje výstavu směrem ke komunitě, která se kolem Babett formuje. Projekce a audiozáznamy rozhovorů se členy této převážně mužské subkultury zachycují prostředí, v němž věk, původ nebo životní zkušenost ustupují společné fascinaci strojem. Instalace pracuje s napětím mezi sterilní čistotou galerijního prostoru a špinavým světem mechaniky – dřevěné konstrukce, plechové prvky i pach benzínu, kovu a oleje narušují neutralitu galerie fyzickou přítomností dílny.

Babákův projekt je mimo jiné citlivou sondou do prostředí neformálního předávání znalostí a zkušeností, kde se technická zručnost stává prostředkem mezilidského kontaktu. Babetta 207 je vizuálním projektem o motorce, ale ještě více je vyprávěním o přátelství, které nevzniká skrze velká gesta, nýbrž skrze opakovanou společnou práci.

 

Eda Babák
Práce Edy Babáka se přirozeně pohybují mezi inscenovanou a dokumentární fotografií, přičemž obě tyto polohy dokáže propojit do vizuálně soudržného, osobitého jazyka. V obou žánrech vytváří technicky precizní a nesmlouvavě ostré obrazy očištěné od přebytečného šumu. Jeho fotografie působí přímě, bez zbytečné stylizace, a zároveň si zachovávají rozpoznatelnou identitu a otevřenost k improvizaci, hře a experimentu. V současné době je student Ateliéru fotografie II na pražské UMPRUM pod vedením Aleny Kotzmannové. Roku 2026 získal ocenění Objev roku Czech Grand Design.

 

Kurátorka: Světlana Malina
Architekt výstavy: Mikuláš Procházka

Poděkování: FUJI, Riegl Photolaboratory