Artsemestr / Planeta B

Závěrečné projekty studujících Planety B, které vznikly v zimním semestru 2022, budou k vidění v Technologickém centru Mikulandská, a to souběžně s přehlídkou Artsemestr v hlavní budově. Těším se na vaši návštěvu!

Doba trvání: 27. 1. - 1. 2. (denně od 10 do 18h)

Artsemestr / Planeta B
Toxické budoucnosti / Závěrečné prezentace
 

Planetu máme jen jednu. Kvůli lidské činnosti se však stala trvale toxickou. Způsob, jak lidé vyrábí energii – bez ohledu na to, jak "čistý" je zdroj – vždy zanechává stopy. Zdivočelé pozůstatky jaderné energie budou například metabolizovat v půdě, vodě, živých organismech nebo urbánní zástavbě po tisíce let. A protože se už nemůžeme spoléhat na pevné materiální nebo politické hranice, musíme přijmout situaci komplexity, nečistoty a umělosti jako výchozí bod pro jakoukoli činnost.

Taková byla premisa experimentální, transdisciplinární projektové práce na Planetě B, nebo-li v modulu pro udržitelnost a civilizační otázky na UMPRUM, v zimním semestru 2022. Čtyři týmy složené z designérů, architektek, umělců a teoretiček reagovaly na tuto výzvu scénáři, rozmluvami a kompozicemi, které poukazují na rozporuplnost současných i budoucích sociálně-ekologických systémů.

Naše projekty jsou zčásti spekulativní. Tyto úvahy jsou však jen opatrným prodloužením pozorovatelných tendencí. Nesnažíme se předvídat pravděpodobné ani předepisovat preferované – místo toho bereme vážně to, co je možné. A někdy nám záleží prostě jen na tom, abychom otřásli diskurzivními vzorci, které nás často chrání před neznámem, jemuž ve skutečnosti musíme čelit.

 

****
Projektové týmy
 
TOXIC WATER
Zuzana Budzaková
Ján Cholvadt
Zuzana Řičářová
Viktória Žigmundová
 
ENERGY FORECAST
Daniela Dvornická
Gabriela Palijová
Anna Solianyk
 
TELLURIAN 14
Petr Ehrlich
Veronika Hanáková
Žil Julie Vostalová
Emma Zahradníková
 
LEFTOVER FEAST
Valéria Kršiaková
Darja Lukjanenko
Mike Ma
Mikuláš Procházka
 
Více o Planetě B zde (CZ) a zde (EN).