Praha očima studujících Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace

Ve spolupráci mezi Magistrátem hl. města Prahy a UMPRUM vznikla série grafických motivů, které v následujících měsících oživí centrum Prahy.

Praha očima studujících Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace

V návaznosti na nedávno podepsané memorandum o vzájemné spolupráci oslovil Magistrát hl. města Prahy UMlab – kreativní laboratoř UMPRUM s žádostí o grafické ztvárnění metropole, které budou k vidění na reklamních plochách v centru města a v městské hromadné dopravě. Téma „Praha očima studentů“ zpracovávali studující Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace pod vedením Petra Krejzka a Richarda Jaroše – tři autorská pojetí se nyní objeví ve veřejném prostoru.

Sára Raškovská, studentka 2. ročníku magisterského programu ve své experimentální tvorbě mísí rozličné techniky a přístupy. Její plakáty ztvárňující Prahu vznikly kombinací ruční kresby s obrazy generovanými umělou inteligencí. Vizuály vychází z textu Písně o Praze Waldemara Matušky – citují její sugestivní slova a vybízejí ke smyslovému prožitku městského prostředí. Autorčiny vlastní pocity jsou zachyceny v ilustracích připomínajících obraz pod mikroskopem. Prahu Sára vnímá jako „přírodu pohlcující město a město pohlcující přírodu. Jedno ve druhém bez jasných hranic. Něco tak trochu špinavého a přesto krásného. Něco zahaleného tajemstvím, něco neurčitého, neustále se měnícího, a přesto důvěrně známého. Něco, čeho se nemůžu nabažit, přestože to vídám každý den. 

Sergei Gavroche studuje 1. ročníku magisterského studia. Ve svém pojetí Prahy se nechal inspirovat národním stylem – svébytným českým uchopením architektury, designu a užitého umění.  Geometrické linky fasád pražských domů, které upoutají pozornosti při procházkách městem, převádí Sergei do dvourozměrné plochy plakátu. Ornamenty vzniklé redukcí architektonického členění pak kombinuje s fotografiemi, vzory a barvami spojenými s budovami a jejich okolím, čímž vytváří osobitý záznam místa.

Malá velká Praha Terezie Puršlové, studentky 2. ročníku bakalářského programu, se obrací do autorčiných dětských vzpomínek na rodné město. Ve vzpomínkách hledá témata a obrazy, které aktualizuje – některé nabyly odstupem času nových významů, jiné si zachovaly kouzlo, které jim vtisknul dětský pohled. Grafické vizuály obě perspektivy propojují: „Praha se může zdát jak velká, tak malá, vše záleží na pozorovateli. Ukazuji střípky, Prahu očima dítěte, plnou barev, zákoutí a kuriozit, které jen čekají, než je objevíme,“ vysvětluje Terezie hravou podobu svého díla, ve kterém zároveň předkládá poutavá fakta o vybraných místech.

Sára Raškovská
Sára Raškovská
Sára Raškovská
Terezie Puršlová, Malá velká Praha
Terezie Puršlová, Malá velká Praha
Terezie Puršlová, Malá velká Praha
Terezie Puršlová, Malá velká Praha
Sergei Gavroche
Sergei Gavroche
Sergei Gavroche