Revising the Digital - Ateliér architektury III na Ars Electronica Festival

Revising the Digital

Ateliér architektury III UMPRUM se svými vizionářskými projekty prezentuje na Ars Electronica Festival

6. 9.–10. 9. 2023
Ars Electronica, POSTCITY, Bahnhofpl. 12, Linec, Rakousko

 

Studenti a studentky Ateliéru architektury III Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze se opět prezentují na mezinárodním festivalu Ars Electronica v rakouském Linci. Na téma „Who Owns the Truth?“ reagují expozicí „Revising the Digital“, která zahrnuje hned několik týmových realizací.

Revising the Digital -  Ateliér architektury III na Ars Electronica Festival

Projekty „My Bespoke AI“, „Mycelium Landscapes“ a „Robinson Chairs“ jsou důkazem, že role architektury je široká  a může reflektovat i celospolečenské otázky. Speciálně Ateliér architektury III pod vedením Imricha Vaška a Shoty Tsikoliyi se zaměřuje na experimentální architekturu a kreativně reaguje na aktuální dění. Nejinak tomu tedy je i v případě výstavy „Revising the Digital“.

„V současné době, kdy vývoj materiálů a digitální výroby zdánlivě dovoluje uskutečnění i těch nejbláznivějších návrhů a umělá inteligence přináší radikální změny do práce architektů, umělců a designérů, je nezbytné udělat krok stranou a kriticky zhodnotit význam a potenciál těchto technologií. Zvlášť v době enviromentální krize je třeba se zaměřit na tři aspekty architektury, a to navrhování, materialitu a výrobu“, vysvětlují přístup ateliéru pro dané téma vedoucí Imrich Vaško a Shota Tsikoliya.   

Na současnou environmentální situaci s využitím nejmodernějších technologií reaguje instalace „Mycelium Landscapes“ autorského týmu ve složení Jakub Míča, Antónie Stretavská, Kateřina Suchánková a Viktórie Žigmundová. Zaměřili se na živou složku houbového mycelia a prozkoumávají význam „digitálního materiálu“ a současně plně využívají přesnosti a flexibility robotické výroby. Vystavené prototypy poukazují na možné aplikace tohoto materiálu v architektuře a upozorňují na nutnou změnu paradigmatu, jak přistupujeme k našemu okolí.

Nábytkové kusy „Robinson Chairs“ vytvořil tým 14 studentek a studentů pro slovenskou developerskou společnost ITB. Jejich hlavní myšlenkou bylo tvořit s ohledem na co největší udržitelnost. Autoři si uvědomují stále se tenčící zdroje i environmentální a energetické zatížení vznikající při výrobě. Tyto poznatky vnímají jako primární pro jakýkoli architektonický úkol. Promítli je tedy i do tohoto projektu a nabídli možná řešení.  

„My Bespoke AI“ Martina Kavalce a Huga Fekara zkoumá možnosti prompt-to-image softwaru, jako je Stable Diffusion. Jeho prostřednictvím vytváří vlastní a osobní neuronové sítě, které vychází z jejich dřívějších projektů a zkušeností. Na základě těchto dat se sami dále učí. Výsledek reflektuje jejich předchozí práci a zároveň odhaluje kontext sdílených populárních společných narativů, stereotypů a předsudků. 

Prezentaci Ateliéru architektury III bude možné vidět na festivalu Ars Electronica již potřetí. Jejich instalaci bude možné navštívit v areálu Postcity od 6. 9 do 10. 9. 2023.

 

Kurátoři výstavy a pedagogické vedení: Imrich Vaško, Shota Tsikoliya
Vystavující:
My Bespoke AI – Martin Kavalec a Hugo Fekar
Mycelium Landscapes – Jakub Míča, Antónie Stretavská, Kateřina Suchánková, Viktórie Žigmundová
Robinson Chairs - Ashton Bird, Mayai Diab, Hugo Fekar, Lyza Melnyk, Jan Novák, Petra Sochůrková, David Stingl, Elin Werme, Jakub Míča, Antónie Stretavská, Kateřina Suchánková, Viktórie Žigmundová, Diana Suleimanová, Diana Kravchenko

Grafika: Šimon Vlasák
Produkce: Michaela Kaplánková
Architektonické zpracování: Shota Tsikoliya