Jaromír Typlt - PHOTO BRUT & outsider art. Co může být na fotografii surového?

30. 3. 2023 od 18 hodin
Technologické centrum UMPRUM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1, 3. patro, kino

Jaromír Typlt - PHOTO BRUT  & outsider art. Co může být na fotografii surového?

Ateliér fotografie II UMPRUM pořádá přednášku kurátora galerie Art brut Praha Jaromíra Typlta PHOTO BRUT & outsider art. Co může být na fotografii surového?

Přednáška, která ukáže nejen jinou podobu fotografie, ale umělecké tvorby vůbec: uvidíme fotografie pořizované z potřeby, většinou tajné, získat erotické nebo duchovní fetiše – kdo by si nevzpomněl na světově proslaveného kyjovského rodáka Miroslava Tichého? Ale budou tu i fotografie rolované do ruliček v kuřácké vášni, fotografie divoce překreslované, drásané, trhané a řezané, lepené po zdech v nekonečných kolážích…

Kurátor nové pražské galerie Art brut Praha, básník a teoretik Jaromír Typlt, přiblíží tyto nové objevy “umění v surovém stavu” (art brut či outsider art), které veřejnosti objevila v létě 2019 velká výstava Photo Brut ze sbírky Bruno Decharma na mezinárodním fotografickém setkání v Arles. Letos v půli března skončilo úspěšné pokračování této výstavy v Centrale for Contemporary Art v Bruselu. Přitom takové fotografie velmi často končívaly – a stále končí – v popelnici.

 

 

Další články