Zástupkyně UMPRUM na performanci Spojené nádoby: 70x90

21. 11. 2023 a 5. 12. 2023 od 19 hodin
Národní galerie, Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha 7 

Na programu performance Spojené nádoby: 70x90, která se koná u příležitosti 30. výročí založení samostatné České a Slovenské republiky, vystoupí i zástupkyně z UMPRUM. Program představí čtyři nově vytvořená díla a jeho podtitul 70x90 odkazuje ke dvěma generacím umělkyň a umělců narozených v sedmdesátých a devadesátých letech 20. století. Performanci Paranoia Symphony připravila studentka Ateliéru fotografie II Markéta slaná společně s čerstvou absolventkou Ateliéru architektury IV Nikolou Balberčákovou. Dále zde bude k vidění performance pedagožky Ateliéru s hostujícím umělcem Momentálně nedostupné Slávy Sobotovičové.

Zástupkyně UMPRUM na performanci Spojené nádoby: 70x90

Paranoia Symphony Markéty Slané a Nikoly Balberčákové zkoumá symptomy a pocity jako paranoia, limerence (obsesivní zamilovanost), liminalita, stav limba, deficit pozornosti či rozpad jazyka, které vstupují do naší každodennosti a ovlivňují mezilidské vztahy, přátelství či kolektivní zkušenost. Pět performerů se ocitá na pomyslné periferii, kde jejich společné čekání naplňuje série storytimes, deníkových záznamů a malých potyček. 

Hlavním motivem performance Slávy Sobotovičové Momentálně nedostupné je dorozumívání se přes bariéru. Performance propojuje několik narativů, které se potkávají v okamžiku kolapsu či selhání vzájemné domluvy, způsobeného ztíženými podmínkami různého druhu, ať již na jedné nebo na obou stranách. Těžištěm performance je živá promluva a práce se zvučením, záznamem a reprodukcí zvuku a hlasu a jejich ozvěnou.