Během slavnostních promocí v Pražské křižovatce rektor UMPRUM prof. Jindřich Vybíral vyhlásil také cenu rektora udělovanou za pozoruhodný studentský projekt. Ocenění obdržela studentka Ateliéru textilu Františka Benčaťová za diplomový projekt Basket-like, basket-what, basket-why...
Cena rektora UMPRUM pro Františku Benčaťovou
Její diplomová práce, která pracuje s žakárovými tkaninami, vznikala během Františčiných stáží v belgickém Gentu a nizozemském Tilburgu.
Projekt "Basket-like, basket-what, basket-why..." spekuluje o možnostech mimikrujícíh textilií demonstrovaných na objektu koše a rozehrává prostorovou a vizuální iluzi. Pseudovědeckým přístupem a absurditou mystifikuji rovinu reality koše s jeho biografickou ontologií a vztahy a přenáším je do paralelní reality. Vytvářím fiktivní pojem textilní mimikry na popis košíku, který napodobuje sám sebe, ve svém vlastním světě. Vzniká archiv upozorňující na jemné nuance, detaily a vlastnosti textilních médií, odhalující každodenní obyčejné věci, které nás obklopují. Tyto vlastnosti zkoumám v jednoduchém prolínání horizontálních a vertikálních linií koše, které jsou vyjádřeny barevnými kategoriemi RGB. V prostorové rovině (modrá) zkoumám prostorové vertikální efekty pomocí vlastních vazeb a efektních stahovacích přízí. Ve vizuální rovině (zelené) používám nástroj gradient pro plošnou iluzi. Ve třetí rovině (růžová) spojuji tyto dva aspekty dohromady a vytvářím tak dvojitou iluzi.
Práce byla realizována na digitálním žakárovém tkalcovském stavu Bonas Picanol ve firmě FTI-Labe v Gentu za podpory technika Kurta Gabriela. Prostřednictvím softwaru Pointcarré programuji vlastní vazby a vícevrstvé tkaniny, kterými díky různým typům přízí vytvářím prostorovou a povrchovou iluzi. Projekt byl také vybrán k realizaci v Textile Lab v Tilburgu, kde jsem s pomocí Marjan van Oeffeltové realizovala část své diplomové práce na žakárovém tkalcovském stavu Dornier Staubli.
Tento projekt přináší hru s nadsázkou a technologický experiment zkoumající hranice žakárového tkaní. Upozorňuje na jemné nuance, detaily a kvality textilních médií, na mnohost pohledů na jednoduchý objekt, jehož složitost lze nejlépe vnímat spíše prostřednictvím různých vrstev pohledů než jeho celku. Projekt odhaluje děj obyčejných každodenních věcí, které nás obklopují.
Podrobné informace, fotografie a videa k projektu Basket-like, basket-what, basket-why... lze nalézt na webu https://basketlike.cargo.site/
Projekt byl podpořen z prostředků Specifického vysokoškolského výzkumu pro rok 2021.