Páté patro Terezy Burianové získalo hlavní cenu na festivalu Animánie

Animovaný film studentky Ateliéru animace a filmu Terezy Burianové získal jedno z hlavních ocenění festivalu Animánie Cenu Animáničku v kategorii nejstarších soutěžících MAXI.

Páté patro Terezy Burianové získalo hlavní cenu na festivalu Animánie

Animánie je mezinárodní přehlídka audiovizuální tvorby dětí a mládeže do 26 let. Aktuální 18. ročník byl věnovaný tématu Ven ze tmy. 

V rámci festivalu probíhá i soutěž v níž se o ceny ucházelo na 150 filmů tvůrců z celého světa. Mezi oceněnými je i studentka 3. ročníku Ateliéru animace Tereza Burianová se svým filmem Páté patro.

Páté patro zobrazuje opakující se noční můru úzce spjatou s konkrétním místem. Jedná se o byt a sídliště, kde autorka strávila prvních dvanáct let svého života. Film pracuje s prvky spánkových paralýz i s pocitem úzkosti. Kombinací rotoskopie se starými rodinnými fotografiemi a videi má divák možnost se do tohoto snu sám ponořit.

Vyjádření poroty ve složení Magdalena Hejzlarová, Martin Vandas a Eva Gubčová je: „Noční můry nemusí být jen o Vánocích. Autorce se povedlo nás autenticky přenést do jejího světa a na konci na nabídnout i špetku naděje. Rotoskopie měla v tomto případě své opodstatnění.”

O filmu režisérka Tereza Burianová říká: "Prvotním impulsem pro vznik filmu byla vzpomínka na opakovaně se vracející noční můru. Na tomto snu mě zaujala jeho návaznost na konkrétní místo, bydliště, kde jsem prožila dětství. Zajímavý byl pro mě kontrast děsivého a úzkostného snu, oproti šťastným a hřejivým vzpomínkám, které na zmíněné místo mám. Inspirací se staly také mé zážitky se spánkovými paralýzami. Snaha ukázat, že se jedná o konkrétní, existující místo, mě vedla k práci se starými videi a fotografiemi, pořízenými mými rodiči."