4. 6. – 19. 10. 2025
Galerie výtvarného umění v Hodoníně, Úprkova 601/2, Hodonín 1
Vedoucí Ateliéru fotografie II Alena Kotzmannová se účastní rozsáhlé skupinové výstavy „Svoboda v pubertě – umění 90. let“ v Galerii výtvarného umění v Hodoníně. Nosnou kostrou výstavy jsou esenciální témata, která jsou pro umění devadesátých let zcela příznačná – divoká svoboda, reflexe materialismu, tělesnost a sexualita, principy postmoderny. Prezentace zahrnuje nejrůznější umělecké formy a média.
Výstava představuje důkladný pohled na české umění devadesátých let a jeho nejdůležitější projevy. Na příkladu téměř čtyřiceti významných umělců, kteří vstupovali na scénu především po sametové revoluci, jsou vyloženy hlavní tendence umění této doby.
Celou výstavou prostupuje téma svobody, která byla v dané dekádě hnací silou mnoha proměn. A podobně jako v období dospívání jednotlivce, tak i svoboda společnosti procházela vývojem od euforie ke zklidnění, od divokosti k rozvaze.
Jádrem pak jsou tři klíčové problémy, které umění devadesátých let dominovaly. Prvním z nich je hledání identity – kolektivní i soukromé. Identita se objevovala v různých kontextech – postkomunistickém, globálním, regionálním, soukromém i veřejném. Od monumentální malby s dozvuky postmoderny po multimediální přístupy a manipulovanou fotografii. Druhým esenciálním problémem je hledání odpovědi na otázku, co je to umění? Proti tradičním uměleckým přístupům vystupují nová média, digitální a technický obraz, ale také nejrůznější experimenty s formou i funkcí díla. Závěrečný oddíl pak ukazuje výraznou změnu přelomu tisíciletí, cestu k přirozenosti a vyzrálosti.
Součástí výstavy je také „vizuální archiv“, populární media, noviny a časopisy prezentující divokou, často nesourodou, někdy až nevkusnou vizualitu tohoto desetiletí. Předkládají, podobně jako jiná dobová masmédia, vizuální i obsahovou kulturu, která je často na hraně všech společenských konvencí a korektnosti, ale která je zároveň výsledkem otevřených možností daného období.
K výstavě vyjde doprovodný katalog a bude nabídnuta široká škála doprovodných programů.
hlavní kurátorka a odborný garant projektu: Eva Bendová
architekt výstavy: Tomáš Svoboda
grafické práce na výstavě a katalogu: Nela Klímová, Lukáš Kijonka (pedagog Ateliéru grafickéhodesignu a nových médií)
Zastoupení umělci:
Daniel Balabán
Josef Bolf
Veronika Bromová
Tomáš Císařovský
Jiří Černický
David Černý (repro)
Jiří David
Federico Díaz
Milena Dopitová
Pavel Humhal
Pavel Hayek
Lukáš Jasanský a Martin Polák
Krištof Kintera
Vladimír Kokolia
Alena Kotzmannová
Jiří Kovanda
Petr Lysáček
Ján Mančuška
Milan Mikuláštík
Michal Nesázal
Petr Nikl
Markéta Othová (1. část výstavy)
Petr Pastrňák
Michal Pěchouček
Jiří Petrbok
Petr Písařík (repro)
Vladimír Skrepl
Jiří Surůvka
Petr Svárovský
Jan Šerých
Michaela Thelenová (2. část výstavy)
Roman Trabura
Tomáš Vaněk
Markéta Vaňková
Kateřina Vincourová
Ivan Vosecký