Cheikh Ndiaye and Vanessa Van Obberghen in discussion

Ateliér s hostujícím umělcem UMPRUM Vás zve na přednášku


Cheikh Ndiaye and Vanessa Van Obberghen:

Art practice in Africa, Cheikh Anta Diop and the markets of Dakar

6. 11. 2023 od 18 hodin
Technologické centrum UMPRUM, Mikulandská 134/5, Praha 1, 3. patro, auditorium

 

Vstup zdarma, přednáška je v angličtině.

Přednáška je pořádána v rámci ateliéru s hostujícím umělcem 2023/24 „Východ-Jih: Mezinárodní výměny mezi střední a východní Evropou a Afrikou.“

Projekt je podpořen Evropskou unií.

Cheikh Ndiaye and Vanessa Van Obberghen in discussion

Umělecká praxe Vanessy Van Obberghen reflektuje otázky vnímavosti, migrace, integrace. Zabývá se rolí dokumentu a nedorozumění vznikajících při přenosech napříč kontexty. Vytváří pro diváky podmínky pro detekci vlastních předsudků při percepci uměleckého díla. Opakovaně cestuje do Senegalu. Zkoumá transkulturní výměnu, například ve své nedávné výstavě Big Wig v Zurychu. Momentálně připravuje výstavu pro Anwerpy (Belgie), kterou převezmou Dakar (Senegal) a Soul (J. Korea).

Cheikh Ndiaye se zajímá o architekturu, urbanismus a film. Jeho umělecká praxe se skládá z maleb, fotografií, instalací a je vedena zájmem o neformální ekonomiku současných afrických metropolí. Ndiaye žije a tvoří mezi New Yorkem, Prahou a Dakarem. Vystudoval Akademii výtvarných umění v Dakaru a Akademii výtvarných umění v Lyonu ve Francii. Své dílo představil na výstavách v Africe i v Evropě jako například na výstavě Hippocampus v La Maréchalerie ve Versailles (2017) a jeho výstavy v galeriích Cécile Fakhoury a Jason Haam. Jeho dílo je součástí stálých sbírek Centre Pompidou v Paříži, FRAC, Grand-Large-Hauts-de-France, CNAP and Kadist Art Foundation. Ndiaye vystavoval na 56. benátském bienále All the World’s Futures, jehož kurátorem byl Okwui Enwezor, na bienále v Dakaru (2012, 2016 a 2018) and v Havaně (2019). Jeho malby byly rovněž součástí výstavy Sanguine. Luc Tuymans on Baroque ve Fondazione Prada v Miláně.

Související obsah