Od obrazu k prostou: Jana Ndiaye Beránková

29. 11. 2023 od 18 hodin
Galerie Rudolfinum, Artpark, Alšovo nábřeží 12, Praha 1

Vzhledem k omezené kapacitě doporučujeme přijít na přednášku s časovým předstihem.

 

Současná vedoucí Ateliéru s hostujícím umělcem UMPRUM Jana Ndiaye Beránková si připravila přednášku nazvanou Od obrazu k prostoru. Architektonická kresba 70. a 80. let jako teoretický manifest pro volný cyklus přednášek CRASH, tentokrát na téma participace.

Od obrazu k prostou: Jana Ndiaye Beránková

Přednáška Jany Ndiaye Beránkové zkoumá způsob, jakým teoretikové architektury Aldo Rossi, Diana Agrest, Mario Gandelsonas, Bernard Tschumi a Peter Eisenman zkoumali limity architektonické reprezentace ve svých kresbách ze 70. a 80. let 20. století. Pod vlivem francouzského strukturalismu, poststrukturalismu a teorií umění tito myslitelé ve své tvorbě často měnili architektonické kresby v teoretické médium a zpochybňovali tak hranice mezi uměním a architekturou. Skrze filozoficky-ovlivněné experimenty s architektonickou reprezentací předjímali některé postmoderní tendence a pomohli vytvořit propast mezi architektonickou tvorbou a sociálně-reformním nábojem 60. let.

 
Jana Ndiaye Beránková, Ph.D. se zabývá teorií architektury a filosofií. Doktorát z architektury získala na Columbia University Graduate School of Architecture, Planning, and Preservation v New Yorku, předtím studovala na École Normale Supérieure v Paříži a na École des Hautes Études en Sciences Sociales. Vede neziskové nakladatelství Suture Press / éditions Suture založené v Lyonu, kde se jako redaktorka podílela publikacích Revolutions for the Future: May ’68 and the Prague Spring (s Nickem Nesbittem and Michael Hauserem, 2020) a Alain Badiou: Sometimes, We Are Eternal (s Normou Hussey, 2019). Je spoluzakladatelkou Pražského axiomatického kroužku, se kterým v Praze uspořádala konference, na nichž vystoupili filosofové jako Jacques Rancière, Alain Badiou či Étienne Balibar.