Úspěch UMPRUM na Anifilmu

Na slavnostním zahájení festivalu animovaných filmů Anifilm byli vyhlášeni vítězové soutěže Český obzor. Ve velké konkurenci UMPRUM zazářila hned ve dvou kategoriích – v soutěži české zakázkové tvorby uspěla série animovaných dokumentů Design a transformace: Příběhy českého designu 1990-2020 a nejlepším českým seriálem byl oceněn Wunderbaum, epizoda Šutr.

Úspěch UMPRUM na Anifilmu

V soutěži české zakázkové tvorby uspěl široký autorský tým  z Akademie múzických umění v Praze a UMPRUM (Barbora Halířová, Diana Cam Van Nguyen, Magdalena Hejzlarová, Michaela Režová, Ondřej Slavík, Thanh Mai Tranová a Zdeněk Durdil) pod vedením Michaely Režové.  
Animované dokumenty byly vytvořeny speciálně u příležitosti výstavy Design a transformace: Příběhy českého designu 1990-2020. Prostřednictvím kombinace animace a reálných záběrů hravě a originálně prezentují proces produkce a historii vybraných firem.  Natáčecí štáby měly možnost proniknout přímo do výroby například skláren Bomma a Lasvit, Průša Research, TON nebo do nitra projektu Textile Mountain. V případě Škoda Auto se zase zaměřili spíše na vývoj značky. Pro animaci si vybírali materiál typický pro produkci firmy, jako je sklo, dřevo, textil. Filmy jsou především impresí a nastíněním příběhu, vize či historie dané značky. Každé z těchto nových autorských děl bylo realizováno jinou režisérkou či režisérem. Jednotícím prvkem je práce kameramana Davida Ticháčka, dramaturgie a střih Lukáše Janičíka, zvuk Miroslava Chaloupky a umělecké vedení projektu Michaely Režové.

Cena za nejlepší český seriál, kterou získali Matej Mihályi a Thanh Mai Tranová z Ateliéru animace a filmu UMPRUM se seriálem Wunderbaum (epizoda Šutr). Na celkem 6 dílech a bonusech pracovali studenti celého ateliéru ve spolupráci s Českou televizí. Série sleduje, co zažívá imigrantský taxikář Ruslan při nikdy nekončící šichtě. Útržky z jeho života přibližuje skrze různé filmové a televizní žánry šesti epizod. Každá epizoda byla vytvořena režijní dvojicí, která se postarala o děj, animaci i vizuální stránku. Nabízí pestrou paletu různých animačních i výtvarných přístupů. Seriál vznikal jako exkluzivní obsah pro i-vysílání České televize a prozrazuje, že se i v tuzemské animované seriálové tvorbě dějí pozitivní změny a prosazují se velice neotřelé přístupy.

Podrobné informace o seriálu i možnost jeho zhlédnutí nabízí platforma UMPRUM Online v rubrice KINO: https://online.umprum.cz/kino-wunderbaum-nekoncici-sichta/