Studentky KVU ve finále Other Visions 2023

V letošním finále soutěže Jiné vize, mapující současné umění pohyblivého obrazu v České republice, je téměř polovina všech projektů z UMPRUM. Velký úspěch zaznamenala Katedra volného umění, kde byly nominovány práce studentek Jany Chmelařové (Ateliér volného umění I) s Denisou Langrovou (Ateliér volného umění III), Marie–Anny Šulc (Ateliér volného umění I), absolventek Barbory Mrázkové (Ateliér volného umění IV) a Terezy Kalousové (Ateliér architektury II).

Studentky KVU ve finále Other Visions 2023

Chimérx je společný projekt Jany Chmelařové z Ateliéru volného umění I a Denisy Langrové z Ateliéru volného umění III a reagují v něm na první transplantaci prasečího srdce do těla člověka v lednu 2022.  Tento významný medicínský milník se stal autorkám východiskem pro mezidruhovou sci-fi spekulaci, v níž se chimérizují fakta a fikce, stejně jako lidské a mimo-lidské entity. Nápadně nerovnoměrná distribuce bohatství dosud nedokázala zajistit odpovídající rozdělení zdraví a štěstí. Nové xenotransplantační techniky to ale možná brzy změní, zvlášť pokud se naplní očekávání spojená s transplantací vědomí. Je možné, že nesmrtelnost pak bude konečně na prodej. A stejně tak se nedá vyloučit, že procesy chimerizace povedou k nepředvídatelným důsledkům.

Tvrdit, že Pelvic Chain Marie-Anny Šulc je jako rozdíl mezi filmy Crash Davida Cronenberga a Titan Julie Ducournau, by bylo jako zapomínat, že věci ve zpětném zrcátku jsou blíž, než se zdají. Zatímco se ballardovští hrdinové řítí vstříc autonehodám coby nejdokonalejšímu spojení člověka a techniky, zde se zpívá o souznění se sebou samou, s vlastním tělem a s jeho stavem, a to v procesu institucionalizované rekonvalescence. Bolest vyznačuje přicházení k sobě a možná i k něčemu dalšímu. Endoskelety a exoskelety se propojují v nutně se zadrhávající ergonomii empowermentu.

Ruda, minerál, prach, kov - firemní geologové médií nás spolu s Bárou Mrázkovou, absolventkou Ateliéru volného umění IV, provází na exkurzi po tocích materiálů extrahovaných z koltanu. Koltan, který spadá do skupiny tzv. konfliktních minerálů, se těží především v Demokratické republice Kongo. Další uzly na trajektorii vyznačují procesy jeho následného zpracování a souběžného zhodnocování. Jedna z těchto zastávek leží ve východočeském Lanškrouně, kde dotyčné látky krystalizují do podoby nezbytných komponent všudypřítomných elektrotechnických zařízení. Pokud jsou povrchy displejů zároveň povrchy světa, ukazuje se na nich nejen materiální povaha digitálních vrstev, ale i spojitost vzdálených konfliktů a nepříjemně blízké komplicity.

V práci I´m Doing Great vypráví Tereza Kalousová, absolventka Ateliéru architektury II UMPRUM,  historku o hledání ztracených klíčů na místě, kde je všechno jen jednou. Ve snaze najít své klíče se ústřední postava pokouší rekonstruovat související události předešlého dne. Latentně hrozící ztráta vlastní integrity je přitom buď taktikou, a nebo selháním oné taktiky. Zapomínání na sebe se může ukázat jako prostředek k rozpomenutí se na něco jiného. Zpráva o sňatku jistého Japonce s virtuální.

 

Jiné vize CZ (Other Visions) je soutěž mapující současné umění pohyblivého obrazu v České republice. Letošní kurátor Vojtěch Märc vybral deset děl, z množství přihlášených v rámci open callu, a pro festival PAF z nich sestavil projekční pásmo a instalaci v Galerii XY.

Seznam nominovaných:
Tereza Kalousová: I’m Doing Great (I’m Doing Great)
Bára Mrázková: Ruda, minerál, prach, kov / Ore, Mineral, Powder, Metal
Denisa Langrová, Jana Chmelařová: Chimérx / Chimeras 
Marie-Anna Šulc: Pelvic Chain
Jakub Tulinger: Sněm věcí / Assembly of Things
Martin Fischer: Vyprávění o světě / Planetary Scary Diary
Oskar Helcel: Under Construction 
RRRR+A, Tomáš Merta, Tomáš Klein: Duchovní cesta / Spiritual Journey
Lukáš Prokop: Konkomitantní růstový jev / Concomitant Outgrowth Event
Tereza Vinklárková: Prolog / Prologue

 

Všechna díla vznikla v posledních 18 měsících a byla produkována v ČR. Finalisté*tky soutěží v rámci festivalu PAF Olomouc 2023 o cenu diváků a hlavní cenu mezinárodní poroty. 

Gratulujeme a držíme palce dál!

 

https://pifpaf.cz/events/paf-olomouc-2023/jine-vize-cz-2023?fbclid=IwAR2g-1YKUIe4_LmRC7xgE1oz30Ge5y5ZofVJU0kTKJrginIsZhUjfnQK9hs