Kniha Jiřího Černického Kongo severu

Výtvarník a vedoucí Ateliéru volného umění II UMPRUM Jiří Černický vydal v nakladatelství Dybbuk knihu Kongo severu. Kniha vypráví o jeho cestě do Afriky, kam se jen nalehko vydal v 90. letech a nalézá podobnosti se severem Čech.

Kniha Jiřího Černického Kongo severu

Máte za to, že je nemožné vypravit se do nejtemnějšího srdce Afriky, Zairu neboli Konga, pěšky s batohem na zádech a s jedním dolarem na den? Není mnoho těch, kteří něco takového uskutečnili. Na počátku devadesátých let, pár let po revoluci, se Jiří Černický vydal „jen tak nalehko“ prozkoumat jedno z nejtajemnějších, nejméně probádaných a nejnebezpečnějších území na světě, rozlohou rovnající se třetině Evropy. Bylo to místo, kde chyběla téměř jakákoli infrastruktura, kde nebyla nafta ani voda a kterému dlouhodobě vládl jeden z nejhorších diktátorů Mobutu Sese Seko.
Nebyla to cesta ledajaká, byla to cesta umělecká a měla jistý charitativní účel. Nejde proto autorovými slovy ani tak o „cestopis jako spíše pokus vzájemně propojit dvě oblasti, které podle mého názoru obě reprezentují emoci prázdnoty“. Vedl ji étos snahy o oboustranné překlenutí zanedbaných regionů nacházejících se na periferii, na okraji zájmu, míst bez perspektivy osobního růstu.
Současně to ale také bylo dobrodružství plné nebezpečí ve formě slídících jaguárů, nadržených pohraničníků, častého hladu, průjmu a jiných hrozících nemocí, ztroskotání, neustálého bahna a neprostupné džungle či uprchlíků z rozhořívajícího se konfliktu ve Rwandě. Ale také neobyčejných živočichů, květin, barev, vůní, neopakovatelných zážitků a neočekávané lidské velkorysosti.

 

Fotografie: http://cernicky.com/cs/kongo-severu/afrika/

Rozhovor s Jiřím Černickým o jeho nize v pořadu Mozaika: https://vltava.rozhlas.cz/teritoria-prazdnoty-publikace-kongo-severu-umelce-jiriho-cernickeho-ukazuje-8945175