Prohlášení Katedry volného umění UMPRUM v reakci na útoky na veřejné umělecké školství

V reakci na medializované útoky na veřejné umělecké školství a kulturní provoz – zejména na dokument nazvaný Vyjádření a výzva umělců a kulturní veřejnosti k AVU, CJCH a NGchceme vyjádřit podporu Akademii výtvarných umění v Praze.

AVU je pro KVU UMPRUM dlouhodobě partnerem v oboru uměleckého vzdělávání a výzkumu. Spolu s dalšími uměleckými vysokými školami spoluvytváří podnětné prostředí, jehož kvalitu se ve zdravé konkurenci všichni snažíme neustále zvyšovat. Jsme přesvědčeni o tom, že AVU funguje transparentně a svoje poslání plní v souladu s principy demokratické veřejné instituce. 

 

Vyjádření a výzva umělců a kulturní veřejnosti k AVU, CJCH a NG šíří několik nepodložených tvrzení, spekuluje o údajném zpronevěřování se poslání ze strany vedení AVU a snaží se oslabit důvěru veřejnosti ve vzdělávací systém a umělecký provoz. Vedle AVU útočí i na další subjekty. Namísto konstruktivních návrhů nesourodě směšuje kauzy a terče útoků, urážky a dezinformace a nevede k diskuzi.

 

Ohrazujeme se vůči nekonstruktivní a nepodložené kritice. Odmítáme jakékoli snahy nabourávat autonomii akademických institucí nebo neopodstatněně zpochybňovat odbornost či morálku profesionálů v oblasti kultury a vzdělávání. Trváme na ochraně demokratických hodnot a nezávislosti veřejných institucí. Stojíme za současným vedením Akademie výtvarných umění v Praze. 

 

Pedagogové a pedagožky KVU UMPRUM:

Dominik Lang

Martins Kohout

Michal Novotný

Sláva Sobotovičová

Michal Pěchouček

Dominik Gajarský

Tereza Jindrová

Amálie Bulandrová

Lenka Vítková

Denisa Bytelová

Marie Tučková