Pod tlakem: Grafika volná

4. 12. 2023–7. 1. 2024
vernisáž: 4. 12. 2023 od 18 hodin
kavárna Skautského institutu, Staroměstské náměstí 4/1, 1. patro.

Tiskařský workshop: 4. 12. od 18 hodin (v rámci vernisáže)

Studentka Ateliéru volného umění III UMPRUM Iryna Babanina představí své práce na výstavě Pod tlakem: Grafika volná v prostorách kavárny Skautského institutu v Praze.

Pod tlakem: Grafika volná

Výstava grafických děl vede spletitými uměleckými cestami Iryny Babaniny. Autorka přijímá grafiku jako médium pro vlastní výzkum. Pocit vtažení do výjevů obrazu, což je výsledkem síly symbiózy linie, tvaru, odstínu a kontrastu.

Název POD TLAKEM: GRAFIKA VOLNÁ vychází ze zvláštnosti tištěné grafiky - při tvorbě uměleckého díla je vždy přítomen tlak. A zpod tiskařského lisu se na kusu papíru objevuje volné umělecké dílo. Je to alegorie síly a tlaku, které vytvářejí něco nádherného. Stejně jako vzniká krystal. Ze začátku velmi hrubý, ale po broušení a leštění se stává čistým diamantem. Grafika také vyžaduje soustředěnou a obvykle dlouhodobou práci. 

Na výstavě je k vidění také několik akvarelových děl. Série 4 grafik nazvaná “Děti kapitána Granta” je inspirována stejnojmennou knihou francouzského spisovatele Julese Verna. Přestože kresby vznikly jako ilustrace, široké a volné interpretace scénářů otevírají divákovi dveře k vlastním úvahám.

 

Iryna Babanina je ilustrátorka, která ve své tvorbě využívá nejrůznější grafické techniky. Pochází z Charkova a studuje knižní ilustraci na NAFAA v Kyjevě na Ukrajině. V současné době žije v Praze a absolvuje stáž na Katedře volného umění UMPRUM. Věnuje se zkoumání nových médií, jako je např. animace, malba, sochařství či umění instalace. Základem Iryniny tvorby však zůstává především grafika. POD TLAKEM: GRAFIKA VOLNÁ je autorčinou první samostatnou výstavou.